تبلیغات
فارغ التحصیلان انجمن اسلامی هنرستان فنی بوربور - میکروکنترلر چیست؟

میکروکنترلر چیست؟Microcontroller-nojavanha (1)

همان گونه که همه شما نیز می دانید در روند ساخت هر ربات نیاز به یک سری از لوازم و ابزار الکتریکی نیز  وجود دارد که کار با آن ها به نتیجه می رسد. در روند ساخت ربات مسیر یاب نیاز به ابزارهای متفاوتی بود که یکی از مهم ترین های آن میکرو کنترلر می باشد. در این جا برای این که این قطعه را بیش تر بشناسیم  آن را به طور مفصل توضیح می دهیم.


 در این جا با یک مثال ساده سعی در این است که شما را بیش تر و راحت تر با این قطعه آشنا کنیم. تا حالا همه شما با ماشین حساب کار کرده اید. آیا به نحوه کار کردنش فکر کرده اید؟ شما اطلاعاتتان را که همان عملیات ریاضی هست به وسیله صفحه کلید به آن می دهید.  بعد ماشین حساب این اطلاعات را بر مبنای دستوراتی که قبلا به آن داده شده پردازش می کند و جواب را روی lcd نمایش می دهد. در واقع یک میکروکنترلر برنامه ریزی شده به عنوان مغز ماشین حساب این اطلاعات یا داده را از صفحه کلید می گیرد و رویشان  پردازش انجام می دهد و بعد بر روی lcd نمایش می دهد.

Microcontroller-nojavanha (3)

کار میکروکنترلر دقیقا مشابه این است. میکرو کنترلر بر مبنای یک سری ورودی که به آن داده می شود. مثلا این ورودی از یک سنسور دما باشد که درجه حرارت را توضیح می دهد یا از هر چیز دیگری مثل صفحه کلید بر مبنای این ورودی ها و برنامه ای که قبلا ما به آن داده ایم خروجی را  تنظیم می کند که ممکن است خروجی آن  یک موتور باشد یا یک lcd یا هر چیز دیگری که با الکتریسیته کار کند. حالت دیگری هم می تواند باشد که فقط میکروکنترلر بر مبنای برنامه ای که به آن داده ایم عمل کند و خروجی اش را فقط بر اساس برنامه بگیرد.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Microcontroller-nojavanha (5)

ساختمان داخلی میکروکنترلر:

 کامپیوتری که الان بر روی آن دارید کار انجام می دهید دارای یک پردازنده مرکزی به نام cpu است که از کنار هم قرار گرفتن چندین میلیون ترانزیستور تشکیل شده و بر روی اطلاعات پرداژش انجام می دهد. میکرو کنترلر هم دقیقا دارای یک پردازنده مرکزی به نام cpu است که دقیقا کار cpu کامپیوتر را انجام می دهد. با این تفاوت که قدرت و سرعت پردازشش از cpu کمتراست که به آن میکروپرسسور می گویند. در بخش بعدی فرق میکرو پرسسور و میکروکنترلر را بررسی می کنیم.

 

موضوع:
[ دوشنبه 19 آبان 1393 ] [ 04:31 ب.ظ ] [ محمدمهدی رحیمیان ]