تبلیغات
فارغ التحصیلان انجمن اسلامی هنرستان فنی بوربور - وقتی ما از تاریخ درس نمی گیریم!

وقتی ما از تاریخ درس نمی گیریم!

تاریخ و واقعه های تاریخی برای فخر فروشی نیست ، بلکه برای درس گرفتن و استفاده از آن تجربه ،  برای ساخت آینده ای بهتر است چرا که مطالعه تاریخ ابزاری جهت رسیدن به «شناخت» و «آگاهی» است و افراد روشن فکر همیشه بر این امر واقف هستند و از آن تجربه استفاده می کنند.

 

یکی از واقعه های تاریخی که کمتر کسی از آن بی خبر است ؛ واقعه تاریخی «شعب ابی طالب» است که بهتر است به طور خلاصه کمی از آنرا شرح دهیم:

 

رهبرانی که در زمان پیامبر(ص) وجود داشتند به دلیل به خطر افتادن جاه و مقام و ثروت در مقابل دعوت پیامبر ایستادند و وقتی دیدند تلاش های آنان مبنی بر محدود کردن پیامبر موفق نبوده در جلسه ای بین خودشان تصمیم گرفتند که پیامبر را به شهادت برسانند اما این تصمیم به دلیل مخالفت ابوطالب عملی نشد اما قریشیان تصمیم گرفتند پیامبر(ص) ، یاران و همراهان ایشان را از نظر اقتصادی ، اجتماعی ، رفت و شد و ... تحریم کنند . در این باره پیمانی میان خود نوشتند و بر اساس این پیمان عهد بستند که هیچ صلحی را از بنی هاشم نپذیرند و مراودتی با آنها نکنند.

 

 

 

از این امر می توان نتیجه گرفت که قریشیان قصد داشتند پیامبر و همراهان آنرا تحت فشار بگذارند تا همراهان حضرت دست از همراهی و پیروی پیامبر الهی دست کشند همانطور که امروزه ؛ دشمنان حکومت اسلامی ایران ، مردم را تحت فشار های مختلف قرار می دهند و هدفشان این است که مردم از حکومت الهی دست کشند.

 

بعد ها وقتی دیدند این تحریم ها مانع از تبلیغ و گسترش اسلام نمی شود تصمیم گرفتند که دیگر با آنها مناکحه ای نکنند [که دیگر نه دختر بگیرند و نه دختر بدهند] و این تحریم ها و فشار ها به مدت سه سال ادامه داشت.

واقعه های به وقوع پیوسته بالا نشان از شدت و فشار همه جانبه تحریم های دشمنان بر پیامبر [حکومتی که نوید آنرا می داد] است که همه این تحریم ها فقط با امید به خداوند و هم چنین فقط با مقاومت ، تاثیری نداشت و در نهایت برداشته و شکسته شد و دشمنان مغلوب پیامبر شدند.

 

این واقعه تاریخی نوید آنرا می دهد که فقط با امید به خداوند و هم چنین مقاومت در برابر دشمنان می توان تمامی تحریم ها را شکست که این نشان می دهد ما از این واقعه تاریخی شاید درس نگرفته ایم و یا شاید نمی خواهیم درس بگیریم ؛ چرا که اگر ما بخواهیم آن واقعه را با وضعیت امروز کشورمان تطبیق دهیم ، در می یابیم که از هر نظر تحریم های زمان پیامبر چندین برابر تحریم های زمان ما بوده است که در نهایت مقاومت پیامبر ، اسلام را به بزرگترین قدرت جهان تبدیل کرد.

 

به امید آن روز که ما از زندگی امامان خود درس بگیریم و آنرا سر لوحه زندگی خود قرار دهیم.

 

پ.ن: تا یادم نرفته ؛ عید سعید مبعث رو به همه مسلمانان جهان تبریک میگم و امیدوارم ما بتوانیم زمینه ساز ظهور باشیم.[ پنجشنبه 8 خرداد 1393 ] [ 03:51 ب.ظ ] [ محمدمهدی رحیمیان ]